Praca z domu – wydawała się kiedyś dla wszystkich wymarzonym rozwiązaniem ale dziś kiedy stała się faktem, okazała się dla wielu trudną rzeczywistością. 

Obecne czasy pokazały, że prawie w każdej branży da się pracować na odległość. Jeszcze kilka lat temu e-wizyta u lekarza specjalisty mogła wywołać salwę śmiechu, no bo niby jak lekarz może zbadać pacjenta przez internet? Dziś taka wirtualna wizyta u lekarza już nikogo nie dziwi. 

Tak samo jest w wielu innych branżach, w których z powodu wyjątkowej sytuacji na świecie wielu przedsiębiorców zmuszonych było do przekształcenia swoich usług w taki sposób, aby klienci mogli z nich skorzystać online. Jednocześnie pracownicy tych firm odesłani zostali do domów na pracę zdalną.

Stworzyło to zupełnie nową i zaskakującą dla wielu sytuację, gdzie nagle trzeba było przestawić się w zupełnie inny tryb pracy wymagający nie tylko wysokiej samodyscypliny ale również samoopanowania. Praca z własnego domu, gdzie sprawy zawodowe mieszają się z sprawami domowymi to nie jest bułka z masłem. 

Zarówno dla przedsiębiorców jak i pracowników było to i jest duże wyzwanie. 

Otoczenie domowe jest w wielu przypadkach mniej sprzyjające do uzyskania wysokiej jakości i produktywności. Ludzie pracujący z domu nie tylko mogą mieć trudności ze skupieniem się na swojej pracy, ale także z wyłączeniem się z myślenia o pracy – po pracy. 

Z drugiej strony zarządzanie pracownikami zdalnie to też często ogromne wyzwanie dla menadżera – przedsiębiorcy z którym nie koniecznie potrafi sobie poradzić.

Zatem jak pracować zdalnie? Jak pracować z rodziną obok i wszelkimi innymi wyzwaniami jakie pojawiają się poprzez pracę z domu? I jak zarządzać takim zespołem pracowników, którzy pracują na odległość?

Te tematy poruszymy podczas rozmowy z Piotrem Zagórowskim autorem podkastu Tato na Wyspach oraz projektu Akademia Zdalnego Lidera.

Piotr pracuje dla globalnej korporacji CISCO i zajmuje się zarządzeniem pracą zespołów rozproszonych, czyli takich, których członkowie pracujący nad tym samym projektem są od siebie w znacznej odległości np. na różnych kontynentach a pomimo tego muszą się ze sobą sprawnie komunikować.

Linki:

Podkast Tato na Wyspach: https://tatonawyspach.co 
Blog dla pracujących zdalnie: https://coffeejourneys.blog  
Akademia Zdalnego Lidera: https://akademia-zdalnego-lidera.pl